Laborvizsgálat-mánia

Miért helytelen a túlzottan gyakori laborvizsgálatok elvégzése öndiagnózishoz és önellenőrzésre?
Az orvosi irányelvek közül sok azt is leírja az orvosnak, hogy egy adott betegségben milyen gyakran és milyen laborvizsgálatok ellenőrzése ajánlott a beteg kezelése során. Igen, ez költséghatékonysági szempontokat is figyelembe vesz, vagyis a beteg szempontjából nézve spórol (de nem úgy, hogy veszélyeztesse a gyógyulását!). Rendben van, ha valaki magánlaborban, kifizetve azt, ellenőrizeti - orvosától függetlenül - az adott betegségét. Ezt akkor és olyan gyakran teszi ahogy azt szeretné a megnyugvásához - hiszen kifizeti. Ez azonban csak emberileg érthető, szakmailag nem teljesen. Különösen akkor nem, ha nem egy ismert betegségét ellenőrzi, hanem betegséget keres panaszaihoz a labor alapján - amit maga rendelt meg, állított össze.
Mert, és kizárólag csak a hormonbetegségeknél maradva…
A TSH (amit a háziorvos is meg tud kérni) önmagában tökéletesen alkalmas arra, hogy megítélje az orvos, hogy van-e pajzsmirigy-betegség a panaszok hátterében. Ehhez nem kell a rengeteg (igen, tudom csomagban ajánlott, ezért a laikusnak megtévesztő) egyéb pajzsmirigy-labor.
A kortizol szintjének valóban magas voltát nem lehet (tilos!) egy mérésből/vérvételből megállapítani, ehhez más módszer szükséges.
Ha már magunk megrendeljük, akkor tudni kell, hogy hormonokra vért nem veszünk sem túl korán reggel, sem túl későn (ez különösen a prolaktinra érvényes).
ATPO ismételt mérése csak akkor indokolható (de ez is megfelelő időközönként), ha ATPO szintet csökkentő kezeléssel próbálkozik a beteg (remélhetően az orvosa tanácsára).
A magánúton, egyedül, kért labor elemzése sem lehet autodidakta: egy adott laborértéket nem kizárólag az adott betegség befolyásol, mert akár pl. egy fertőző betegség is kórossá tehet - átmenetileg. Például a TSH-t, inzulin-t.
Véleményem szerint
... a laborvizsgálat arra való, hogy a panaszok hátterében lévő betegség feltételezését az orvos alátámassza vagy elvesse, nem arra, hogy egy hatalmas laboreredmény-mennyiségből utólagosan betegséget keressünk. Persze, előfordul az, hogy (még tünetmentes állapotban) egy laboról egy betegség véletlenül kiderül. De ez - szerintem - nem indokolja a laborok értetlen, laikus túlhasználatát. Igen, léteznek a laborból is ún. blikkdiagnózisok: a magas kalcium alacsony foszforral nem lehet más, csak elsődleges mellékpajzsmirigy túlműködés diagnózisa. Bár ezt a két paramétert meg állandóan elfelejtik a laikusok megkérni a laborban.
Teljesen megértem sokak egészségügyi állapotuk miatti pánik-szerű aggodalmát, mégis óvok a laborok túlhasználatától. Mert ha nem megfelelő laborvizsgálatot rendel meg valaki (hiszen honnan is értene hozzá!?), akkor hamisan nyugtatja meg magát a jó eredménytől. Míg, ha rossz időben, rosszul kér meg másokat, akkor meg feleslegesen idegeskedik az eredmény láttán. Ebben is együtt kell működni az orvossal.
Kiegészítés 2025 február...
Nem tartozik az endokrinológiához ugyan, de a probléma súlyos része a következő. A tumormarkerek nem arra valók, hogy azt ellenőrizve megnyugodjon - az aki kéri - ha normálisak. Talán egyetlen kivétel a PSA, de ez sem teljesen (prosztatarák szűrésre való). A baj velük:
- Csak egy párat tud megkérni (akár a háziorvos is) a rengetegből és ha ezek jók, attól még lehet daganata. Hamisan nyugszik meg tőle, ahelyett, hogy valódi szűrővizsgálatra menjen. Például vastagbélrák szűrésre! Ha egy tumormarker magas lesz, akkor már nagyobb baj van (biztosan van régóta már tünete is).
- Vannak olyan betegségek/állapotok, amik hamisan megemelhetik egy tumormarker szintjét. Van olyan, amit a dohányzás emel meg. Ez rengeteg felesleges vizsgálatot és idegeskedést okoz.
A tumormarkerek (rengeteg van belőle, nem az a 4-5 ismert darab) arra valók, hogy az onkológus - ha kiderült egy daganat - az arra jellemzőeket megkérje a laborban és használja a kezelés sikerének (ha magas volt kiinduláskor), vagy a romlásnak a lemérésére.
Ugyanígy immunpanel sem létezik!!!
Szerző: dr. Speer Gábor PhD.
Jelen, betegek számára készült orvos-szakmai anyag nem pótolja az orvosi vizsgálatot, konzultációt, csak kiegészíti azt.
Hivatkozás:
Albarqouni L. és munkatársai: Overdiagnosis and overuse of diagnostic and screening tests in low-income and middle-income countries: a scoping review. BMJ Glob Health. 2022;7:e008696.