Lehetségesen hormonkárosító anyagok a fehérneműkben

2024.10.11

Mik azok az endokrin diszruptorok?

Négy évvel ezelőtt írtam a kozmetikumokban lévő és a hormonokra káros vegyületekről. Ezeket a vegyületeket endokrin diszruptoroknak nevezik. Ezek a hormonális rendszert megzavaró vegyületek (kis dózisban jutnak be a szervezetbe, de folyamatosan akár) megzavarhatják a hormonok működését. Úgy tűnik, hogy egyre inkább és folyamatosan endokrin diszruptoroknak vagyunk kitéve: ezek a vegyületek ott vannak az ételekben, csomagolóanyagokban, kozmetikumokban. És amiért most megint írok erről: a fehérneműkben is! 

Az egyik ilyen káros endokrin károsító anyag neve: biszfenol A (BPA). A biszfenol A-t már az ipar kevésbé használja, mert az igazolt káros hatása miatt egyre több (főleg gyerekeknek szánt) termékben megtiltották a használatát, de a módosított típusait, a biszfenol S-t (BPS) és biszfenol B-t (BPB), használják helyette a műanyag-gyártáshoz, mint alapanyagokat. A textiliákban azért használják, mert színrögzítő hatásúak.

Vannak adatok, amik szerin a BPS és BPB is károsíthatják a hormonrendszert és szerepelnek az Európai Unióban érvényes ún. különös aggodalomra okot adó vegyületek (Substances of Very High Concern – SVHC) listáján, ahogy a BPA is. Erre a listára olyan anyag kerül fel, ami még ugyan nincs teljesen kivonva a forgalomból, de káros hatásuk feltételezhető.

Hormon-károsító fehérneműk?

A textíliákban előforduló biszfenolok lehetséges, hogy beszivárognak a bőrön keresztül. Több kutatás igazolta, hogy a BPA a ruhából belekerülhet az izzadságba és így szívódhat fel a bőrön át a szervezetbe.

A Tudatos Vásárók 166 fehérnemű biszfenol tartalmát vizsgálták osztrák, cseh és szlovén fogyasztói szervezetekkel közösen, egységes módszertannal, laboratóriumban. Az eredmények egyértelműek: az endokrin diszruptorok nem elhanyagolható mennyiségben vannak jelen a fehérneműkben. Itt olvasható részletesen

A biszfenolt alapvetően a műanyagot tartalmazó fehérneműkben tehát a színezés segítése miatt használják főleg és vigyázat, a fehér színűekben is ott van (vagyis a fehér szín is színezéssel jön létre). Nem függött a biszfenol-tartalom az ártól sem. Azok a fehérneműk, amik nem műanyag alapanyagúak, hanem pamutból vannak, nagyon kevés (vagy semmi) biszfenolt tartalmaznak. Több részlet itt olvasható

A Tudatos Vásárlók erről szóló youtube videója itt tekinthető meg.

Ez a bejegyzés nem a félelem keltése miatt született (mert az adatok igazságát sokan kritizálják), hanem az odafigyelés miatt. Például azért, mert a meddőség előfordulása nő, és ez egy ismeret ahhoz, hogy jobban figyeljünk.

Szerző: dr. Speer Gábor PhD.

Jelen, betegek számára készült orvos-szakmai anyag nem pótolja az orvosi vizsgálatot, konzultációt, csak kiegészíti azt.

Hivatkozások: 1. Rochester JR, és munkatársa: Bisphenol S and F: A Systematic Review and Comparison of the Hormonal Activity of Bisphenol A Substitutes. Environ Health Perspect. 2015;123:643-50. 2. Téteau O, és munkatársai: Bisphenol A and bisphenol S both disrupt ovine granulosa cell steroidogenesis but through different molecular pathways.J Ovarian Res. 2023 Feb 3;16(1):30. 3. Chen PP, és munkatársai: Associations between urinary bisphenol A and its analogues and semen quality: A cross-sectional study among Chinese men from an infertility clinic. Environ Int. 2022:161:107132.